9 způsobů, jak snížit náklady při pronajímání bytu

25.09.2020

Každý majitel bytu, který svou nemovitost pronajímá, považuje údržbu své investice za prioritní. Pronajímatelům, kteří chtějí ušetřit peníze, aniž by zanedbávali údržbu, doporučujeme plán údržby. Jak by měl takový plán vypadat se dozvíte při čtení tohoto příspěvku.

1. Najděte si odborníka, který vaši nemovitost prověří

I když tato rada platí spíš pro ty, kteří o koupi bytu teprve přemýšlí nebo své portfolio rozšiřují, zkontrolovat stav bytu by měl občas každý majitel. Zejména při koupi staršího bytu si nechte vyhodnotit, zda se neřítíte do rizika nepodařené koupě. Certifikovaný inspektor nemovitostí podrobně prozkoumá předmětný byt, vypracuje zprávu a vystaví průkaz technického stavu. Doporučí návrh nutné údržby i cenovou kalkulaci. Takové prověření sice stojí několik tisíc korun, při dnešních cenách bytů se určitě vyplatí.

2. Najděte ty správné nájemníky

Je to složité, pokud ale výběr nepodceníte, ušetří vám to v budoucnu nejen bolest hlavy. Samozřejmě nemůžete žádným způsobem diskriminovat, můžete ale přijmout určitá opatření, která zajistí bezproblémový pronájem. Nejdůležitější v tomto opatření je najít skvělého realitního agenta, jako jsme my ve Férovém bydlení. Během období spolupráce jsme mostem mezi pronajímatelem a nájemníky. My se soustředíme na bezproblémový chod pronájmu, vy si užíváte výhod investice.

3. Nabízejte byt jako nezařízený

Otázka zařízeného nebo nezařízeného bytu je pro majitele trvalým dilematem, pro každou variantu existují klady a zápory. Obecně bychom vám radili nabízet pronájem podle potřeb nájemníků, není ale pochyb o tom, že nezařízený byt podstatně sníží náklady na údržbu. Nezařízený byt může být ale v nabídce delší dobu a čekací doba bude dražší, než pořizovací cena nábytku.

4. Udělejte přesný inventář a fotodokumentaci

Předávací protokol při pronájmu bytu většinou nestačí. Důležitou přílohou je fotodokumentace a soupis majetku, podepsané nájemcem. Před zahájením pronájmu si udělejte kompletní inventuru. Sepište stav nemovitosti jako celku, včetně věcí, jako jsou podlahy, okna, stěny, dveře apod. Důkladný inventář ochrání vaší investici, takže určitě stojí za to ho mít.

5. Sepište dobrou nájemní smlouvu

Dobrá nájemní smlouva je zásadní, pokud chcete, aby zůstal váš majetek ve stavu, jaký očekáváte při ukončení nájmu. Opět je zde obrovskou pomocí spolupráce s agentem, který je schopen zajistit, aby byla vaše smlouva správně formulována. Důležitý je například váš postoj ke kouření v bytě, způsob údržby bytu, pojištění proti způsobeným škodám apod.

Co naopak do nájemní smlouvy, z hlediska občanského zákoníku, nepatří je zákaz trvalého bydliště nebo chování domácích mazlíčku.

6. Usnadněte to svým nájemníkům

Pokud chcete, aby nájemníci udržovali váš majetek v dobrém stavu, je skvělé jim to co nejvíce usnadnit. Můžete jim například poradit s pojištěním bytu, zanechat kontakty na prověřené řemeslníky nebo správce v domě. Domluvte se, jaké opravy a v jaké výši hradí nájemník, a co patří mezi vaše povinnosti.

7. Dělejte pravidelné kontroly bytu

Asi žádný nájemník nechce vidět pana domácího každý měsíc, proto se při předání bytu s nájemníkem domluvte, jestli je pro něj v pořádku, když uděláte rychlou kontrolu jednou za šest měsíců. Zde opět pomůže spolupráce s agentem pronájmu, který může provést inspekci za vás. Pravidelná inspekce i to, kdy k ní dojde, by měla být rovněž sepsána v nájemní smlouvě.

8. Nešetřete na vybavení

Pokud pronajímáte byt nezařízený, jsou největší investiční položkou kuchyňská linka, podlahy, dveře a koupelna. Starou kuchyňskou linku, pračku nebo lednici můžete nechat opravit, za pár měsíců stejně budete muset koupit novou. Zařizovací předměty, jejichž pořizovací cena se přibližuje středním hodnotám jsou zdaleka lepší volbou, protože výrazně sníží pravidelné opravy a výměny.

9. Opravy proveďte rychle

Dalším pochopitelným pokušením je odložení nutné opravy, když vás nájemník poprvé informuje o problému. Pokud jde o dlouhodobý majetek, může odložení vést k mnohem větším problémům. To, co mohlo být na začátku desetiminutovou opravou, skončí několika tisícovou částkou. Kouzlo rychlého přístupu k řešení problému spočívá v tom, že vám dlouhodobě ušetří peníze a pomůže vybudovat pevný vztah s nájemníky. To se může následně ukázat jako největší úspora ze všech devíti tipů.