Ethnic Friendly Housing

Nabídka pro majitele nemovitostí, kteří nechtějí diskriminovat.

Facebooková stránka Ethnic Friendly Housing Mosty
Šance na férové bydlení realizuje nezisková organizace R-Mosty, která už od roku 1992 poskytuje profesionální pomoc lidem ohroženým sociálním vyloučením v ČR.ČTĚTE VÍCE O PROJEKTU

Férové bydlení: Jako těhotná se ocitla na ulici, pomoc od R-Mostů přišla v pravý čas

15. listopadu 2016

S Ivetou Horváthovou jsme se sešli v jejím novém pronajatém bytě, ve kterém žije s přítelem a půlroční dcerou. Podařilo se ho pro ni najít díky projektu Férové bydlení.

Iveta Horváthová vyrůstala od dvou a půl let v dětském domově na Moravě, kde vystudovala střední pedagogickou školu. Po maturitě odjela do Prahy za prací. Bylo jí devatenáct a s sebou měla jeden kufr. Zpočátku ji podporovala nezisková organizace, která pomáhá mladým lidem z dětských domovů postavit se na vlastní nohy a poskytuje jim bydlení. Už po dvou týdnech v Praze si našla první práci – prodávala v obchodě na Václavském náměstí. Pracovala i v call centru nebo v restauracích na Hlavním nádraží. V té době začala i díky podpoře Nadace Terezy Maxové studovat soukromou vysokou školu a našla si práci v oboru. Jako studentka speciální pedagogiky a vychovatelství nastoupila na pozici učitelky v mateřské školce.

Navzdory slibnému začátku ale zhruba po roce přišla o bydlení. Ocitla se na ulici, těhotná a v zimě. Studií musela zanechat. Naštěstí kolem sebe měla lidi, kteří jí pomáhali a nechali občas u sebe přespat. Přestože byla těhotná, dlouho se jí nedařilo nalézt místo v azylovém domě. Až po půl roce se díky sociální pracovnici z Prahy 9 dostala do azylového domu v Mladé Boleslavi, který spadá pod organizaci R-Mosty. V té době měla měsíc před porodem a podle jejích vlastních slov jí to zachránilo život.

Když se mi narodila zdravá a krásná dcera, ze všeho nejvíc jsem toužila přestěhovat se do vlastního bydlení a začít nový život,“ vzpomíná paní Horváthová. Stejně jako tisíce jiných romských žen ale narazila na neochotu realitních agentur a majitelů nemovitostí. V azylovém domě ji proto nabídli účast v projektu, jehož cílem je oslovovat majitele nemovitostí, kteří neodmítají uchazeče o bydlení pro jejich romský původ. V případě paní Horváthové se takoví majitelé našli po necelých třech měsících.

V novém bytě žije paní Horváthová spokojeně už čtvrt roku. S majitelem i majitelkou mají dobré vztahy. Oceňuje jejich sociální cítění i to, že do projektu vstoupili a nabídli svůj byt ženám z azylového domu. Dobré vztahy má i se sousedy: „Každý nás vždy zdraví, baví se s námi, dceru nám chválí,“ říká s nadšením paní Horváthová.

Pavlína Radlová, vedoucí Azylového domu R-Mosty, k tomu dodává: „Majitelů, kteří jsou ochotni ubytovat romskou rodinu nebo romskou matku není mnoho, ale díky projektu Férové bydlení se začínají sami ozývat. Na Azylovém domě máme dvanáct rodin a díky projektu se nám letos už čtyři z nich podařilo ubytovat ve standardních nájemních bytech. S klientkami jsme v kontaktu i poté, co se se nastěhují do nových bytů. Spolupracujeme s majiteli i s jejich novými nájemníky na tom, aby vše v nájemním vztahu probíhalo tak, jak má. Právě to je pro mnoho majitelů benefitem, který hledají, když nás oslovují.

Podle jejích vlastních slov se paní Horváthové díky novému bydlení vrátil optimismus a elán do života. Je ráda, že může bydlet s přítelem, který je zaměstnaný, a dceru Rebeku tak mohou vychovávat společně v důstojných podmínkách. Až Rebeka vyroste a bude chodit do školky, plánuje paní Horváthová dokončit vysokou školu a rozvíjet se ve svém oboru. Nadále spolupracuje s pracovnicemi R-Mostů, které jí asistují při jednání s institucemi, jsou v kontaktu s majitelem bytu a podporují ji v tom, aby si nové bydlení udržela.

Bydlení především: Příklad dobré praxe

5. dubna 2016

Principy ubytovávání Romů a dalších osob ohrožených sociálním vyloučením jsme si vyzkoušeli již v rámci projektu Bydlení především v roce 2015. Z něj uvádíme jeden příklad dobré praxe, ve kterém byla navázána spolupráce s pronajímatelem a naší romskou klientkou.

Klientka HM nastoupila se svými dvěma nezletilými dětmi do našeho azylového domu v dubnu 2015, kdy byla nucena opustit svůj domov v důsledku domácího násilí. Azylový dům poskytl HM bezpečné přístřeší, nutné k zajištění jejích základních potřeb. Naše pracovnice spolupracovaly s klientkou na zajištění standardního bydlení. Opakovaně přitom narážely na problém diskriminace ze strany pronajímatelů. Díky bezproblémovému pobytu klientky v našem azylovém domě byla HM zařazena do našeho programu a podařilo se najít pronajímatele, který neměl s jejím romským původem problém.

R-Mosty pomohly klientce se zajištěním financí na složení kauce a prvního nájemného, které si klientka později odpracovala na dohodu o provedení práce. Správce bytového domu, ležícího v rezidenční čtvrti na okraji Prahy, pan Ivan Strážnický, který klientku do nájemního vztahu přijal, dnes, po pětiměsíční zkušenosti s naším projektem, hodnotí spolupráci pozitivně. Roli organizace R-Mosty vidí pan Strážnický jako výhodu, protože díky jejímu doporučení a asistenci může majitel nemovitosti získat spolehlivé nájemníky.

Paní HM i se svými dětmi obývá byt 2+kk a v nájemním vztahu s ní nejsou žádné problémy. Platby nájemného přicházejí včas a podmínky smlouvy jsou k oboustranné spokojenosti dodržovány. Nevidíme důvod, proč bychom romské nájemníky neměli ubytovávat. Je zřejmé, že umí dodržovat pravidla, která platí pro všechny.“