Síla pomoci

01.05.2019

Blbou náladu chytnete rychleji než chřipku. Stačí hledat bydlení pro sebe a čtyři děti. Voláte na nabídky pronájmu den co den a bydlení v nedohlednu. Rok slyšíte stejnou otázku a předem znáte i odpověď. "Vy jste romka? Tak to se omlouvám, ale majitel si nepřeje pronajmout byt romské rodině. Zkuste to jinde." A jako kde JINDE?

Rasové nepřátelství je ukryto v mnoha lidech, ale nemá šanci se projevit. Naplno to rozbalí třeba v okamžiku, kdy se nastěhujete do nájemního bytu. Nebo přihlásíte děti do nové školy. Nebo si chcete jen nakoupit a nalepí se na vás černý šerif. A takových "nebo" jsou desítky každý den.
Nesnažte se měnit realitu kolem sebe, stejně to nejde. Jste to, co jste. Ať půjdete kamkoli, vždy narazíte na lidi, kteří na vás budou oškliví. Pohled lidí se nezmění ze dne na den, ale když víte, koho hledáte, tak dříve nebo později přijde. Tak, jako přišli k několika romským rodinám paní Alena, Dana, Petra nebo pan Jiří, Pavel a další. To jsou jména několika úžasných majitelek a majitelů bytů, kteří si uvědomili, že si nejsme všichni rovni. A že jsou lidi, kteří potřebují jejich pomoc. Trvalo to 3 roky a přicházeli postupně. A přicházejí pořád. Někdy to nevyšlo, přesto to nevzdali.
Férové bydlení vstoupilo se svým projektem do čtvrtého roku. Moc děkujeme všem majitelům bytů za jejich krásné gesto a velkou trpělivost. A přejeme romským nájemcům, aby využili naplno svou šanci a udrželi si své bydlení i v dalších letech.

Jsme rodina, i když jsme třeba jiní.